Errejártam_ErreArra

urbex élmények

Célpontban: A páncélszekrények – 1. rész

2024. október 20. 15:56 - Errejártam_ErreArra

Valamelyik írásomban már megemlékeztem egy pár mondat erejéig az ott talált páncélszekrényről és az abban kincseket remélő romantikus képzeletű rosszemberekről. Utána kezdett megfogalmazódni bennem a gondolat, hogy érdemes lenne kigyűjtenem és egyben bemutatnom az eddig megtalált páncélszekrényeket. Aztán közben rájöttem, hogy egyben nagyon sok, ezért kettészedtem az irományomat.

img_20210402_171709.jpg

Persze én is némi fogalomzavarral küszködök, mert amiket bemutatok, azok között könnyen lehet, hogy van széf is. Ami viszont nem páncélszekrény. Érted? Nem? Nem baj, nekem is kellett segítség. :) Például itt lehet olvasni a témáról közérthetően:

https://www.trezor.hu/spg/528452,1085109/Milyen-szempontok-alapjan-valasszunk-szefet-pancel.

Szóval ez alapján az egyik-másik találatom biztosan széf. Lesz itt sokféle látnivaló, akár még a múlt századból is, vagy még korábbról... Az egyszerűség kedvéért páncélszekrénynek hívom most mindegyiket.

Nem minden esetben készült alapos fényképes dokumentáció, mert korábban nem gondoltam arra, hogy egyszer még blogbejegyzést írok a témában. Tehát van, amikor meg kell elégednetek 1 béna fényképpel.

Kezdjük rögtön az elsővel, amit bizony alaposan megdolgoztak ismeretlenek. Egy vidéki élelmiszeripari vállalat kastély jellegű igazgatósági épületében töltötte dolgos hétköznapjait, mígnem tönkrement körülötte a cég. Azt már nem tudjuk meg, hogy zárva hagyták-e magára tulajdonosai és értékek reményében fosztották-e meg ajtajától, avagy a lelkes emberek a fém mivolta miatt vágták le azt róla. Sejtésem szerint ez utóbbi miatt akarták elvinni is. Mint látjátok az ablakig jutottak vele. Nem könnyű, na! Viszont most hogy a helyszínt idézem fel magamban, legutóbbi ottjártamkor mintha már nem láttam volna… Nem emlékszem. Lehet hogy végül sikerült elvinniük?!

img_20230114_102537.jpg

A következő helyszínünk egy egykori úttörő (majd rendszerváltást követően anélküli) tábor. Ez most lehet hogy széf. Sőt, megkockáztatom hogy azon belül is faliszéf lehet. Az látszik, hogy itt is serényen dolgoztak a romantikus lelkületűek. Az egyik nyitó fogantyút (vagy hogy hívják) sikeresen letörték, valamilyen eszközzel az ajtót megpróbálták megvágni, majd végül a betonon át akartak hozzáférni. Nem túl sikeresen. Elképzelhető hogy elfelejtett úttörő jelvénykészlet után kutattak? :D

img_20221130_104517.jpg

img_20221130_104458.jpg

Egy tipikusan kisebb irodai páncélszekrényre bukkanhatnánk egy megyeszékhely egykori nagykereskedelmi raktárépületének irodájában, ha azóta le nem bontották volna. De lebontották. Így a páncélszekrény jelenlegi tartózkodási helye nem ismert. Érdekes, hogy lezárt, kiürített telephelyeken rendszeresen otthagyják ezeket az amúgy valóban dögnehéz páncélszekrényeket. Látható hogy ezt is megpróbálták kinyitni. Valószínűleg nem végeztek előtanulmányt a munka megkezdése előtt, így meglepetésként érhette őket hogy bizony több rétegből áll a céltárgy. Láthatóan feladták a küzdelmet, a gyártó győzött.

Akkor most nézzünk egy nagyobbat és nyitottat végre! Ez egy egykori gyermekváros/gyermekotthon irodájában pihent. Ma már lakópark épülget a helyén, ahogy megemlékeztem róla korábban. Tehát ismerős lehet a kép, aki olvasta azt a bejegyzést. :) Arra már nem emlékszem – és több kép sem készült – hogy pontosan hogy nyithatták ki. Mindenképpen látszik rajta erőszakos próbálkozás. De hogy kincskeresők számára valódi érték lett volna benne, azt erősen kétlem!

img_20210820_162805_1.jpg

Térjünk át egy klasszikusra, amely külföldön készült. Jelenleg is egy nagy múltú épületben - amely a történelem viharait folyamatosan kiállta - az egyik üres, utoljára irodaként használt helységében árválkodik. Valamikor 1900-as évek környékén készülhetett. Legalábbis egy hasonlóról ezt írják egy külföldi oldalon.

https://www.antiketresore.com/antiker-tresor-cassen-fabrik-wien

Eredetileg ez is díszesebb lehetett sejtésem szerint, azonban egy szocialista textil nagyvállalat irodájában mégsem állhat egy arannyal futtatott páncélszekrény. Pláne ha azt egy azóta ellenséges kapitalista országban gyártották….De azért használni használták, arra azért jó volt! :D Az irodákban szokásos „fontos” A4-es papírt ragasztunk mindenre nyomait ezen is fellelhetjük. Ahogyan az erőszakos nyitási szándékot is. Úgy látom, csupán az alsó, amúgy különálló rekeszt sikerült kinyitniuk, aztán kénytelenek voltak feladni.

img_20240126_135709.jpg

img_20240126_135725.jpg

A következő alanyunk egy bezárt egészségügyi intézményben árválkodik a sarokban valahol a fővárosban. Mókás, hogy körülötte minden bútort elvittek, csak ez maradt ott. Na meg az a mosdókagyló valamiért odadobva. Biztos ennek is megvan a maga története. Ránézésre ez a páncélszekrény sem a szocialista érában készült, viszont jóval kisebb darab és megmaradtak a zárvédő díszek is szerencsére. Illetve majdnem mindegyik… Kulcsot és valami nyeles eszközt is találhatunk mellette, ami arra utal, hogy bizony ezt is megpróbálták kinyitni, szemmel láthatóan nem sok sikerrel. A vonalkódok az sejtetik, hogy nem is olyan régen még használatban volt az épület (naná, ez látszott a többi helységben hagyott tárgyak alapján) és bizony szigorúan leltári tárgy volt a páncélszekrény is.

Hogy lássátok milyen változatos helyeken lelhetünk páncélszekrényt, látogassatok el velem egy régen bezárt vidéki benzinkútra. Itt kemény melóval kibontották a helyéről a páncélszekrényt (vagy inkább széfet, mert itt most elbizonytalanodtam) és próbálkoztak a kinyitásával, de láthatóan totálisan amatőr módon és felkészületlenül. Ott is hagyták végül valamilyen oknál fogva. Nehéznek biztosan nehéz. Valaki le is fújta azóta, mert azt gondolta, hogy ez úgy jó.... Hogy jelenleg is fellelhető-e a helyszínen, azt nem tudom.

Ha már vidéken járunk, akkor nézzünk be egy egykori kastélyszálló irodahelységébe is. Hát nem egy páncélszekrényt látunk?! :D Nyitva van bizony és lazán a falnak dőlve mutatja meg hogy mi rejlett benne.  Biztosan nagyot csalódtak, akik elsőnek kinyitották, hogy csupán értéktelen iratokat találtak benne. Arra már nem emlékszem és fényképem sincs róla, hogy erőszakos nyitás nyomai fellelhetőek-e rajta. Azt viszont ránézésre mondom, hogy ez a fajta páncélszekrény ma is használatban van rengeteg helyen az államigazgatásban ha jól figyeltek. (a végén még az is kiderülhet, hogy hivatalosan iratszekrény kategóriába sorolják a szakemberek…?)

img_20230326_120550.jpg

img_20230326_120533.jpg

A felénél túl vagyunk már a páncélszekrényes helyeknek, azonban azért itt vágtam ketté a leírtakat, mert volt olyan helyszín, ahol két páncélszekrényt is találtam. Hogy mi várható még? Az eddig bemutatottnál is régebbi páncélszekrények, lesz természetesen modernebb is és persze különleges vidéki helyszínek (egy extrém, „sosemgondoltamvolnahogyittilyettalálok” is) ahol megleltem őket. Ha érdekel, térj vissza hozzám, én biztosan erre járok. :D

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://erreisjartam.blog.hu/api/trackback/id/tr6718706888

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása